Для вчителів


Що таке професійне вигорання?
 У першу чергу це процес, що розвивається у часі, тож на ранніх стадіях, зазвичай, не ідентифікується як щось, на що варто звернути увагу. 
Емоційне вигорання – це вироблений особистістю механізм психологічного захисту у формі повного або часткового виключення емоцій у відповідь на певні психотравмуючі впливи.
  Його сутність – реакція на згубні, виснажуючі обставини, та заощадження енергії організму. Інакше кажучи – вигорання, це сигнал, що тривалий час людина діє у ситуації недостатнього відновлення (віддає більше фізичних/психічних сил, ніж отримує). Подібний стан не ворог, а захисник організму, тож впливайте на причини, а не симптоми вигорання.
Фактори що сприяють вигоранню
Вигорання – це синдром, що виникає в результаті хронічного стресу на робочому місці. 
Основна причина: робота у напруженому ритмі, з великим емоційним навантаженням. Ви знаходитесь у групі ризику, якщо постійно не задовольняєте свої потреби – у сні, відпочинку, спілкуванні з родиною, нестача похвали, самовираження, перспектив професійного зростання (духовні) та ін.
Основні етапи на які варто звернути увагу.
Стадія 1: Приглушення емоцій, згладжування гостроти почуттів, відстороненість у стосунках із членами сім’ї, тривожність, незадоволення.
Стадія 2: вчитель зі зневагою говорить про колег або учнів, згодом неприязнь проявляється у їх присутності. Зазвичай, подібна поведінка –  неусвідомлений прояв почуття самозбереження при спілкуванні.
Стадія 3: притупляється уявлення про життєві цінності, емоційне ставлення до світу стає пласким, людина небезпечно байдужа до всього, навіть власного життя.
Інколи вигорання проявляється у нетипових реакціях, як, наприклад – сміх. Людина стає схильною до цинізму, поверхового ставлення до інших, знецінювання небезпечних ситуацій, за сміхом ховаючи переживання. 


Немає коментарів:

Дописати коментар